Zioła- niezbędne w kuchni

Zioła szwedzkie

Zioła szwedzkie są produktem naturalnym, znanym na polskim rynku już od wielu lat. Zawierają w sobie mieszankę różnych ziół o wszechstronnym działaniu. ta szczególna kompozycja, którą dobrano według bardzo starych receptur,a dokładnie według opracowania znanego szwedzkiego lekarza, doktora Samsta, została pomyślana tak, aby pomagać na wiele różnych schorzeń. W ich skład wchodzą: bylica, piołun, arcydzięgiel litwor, manna(Glyceria), Theriak venezian, korzeń cytwaru, liść senesu, korzeń rabarbaru, korzeń dziewięćsiłu, balsamowiec, kamfora, szafran. Substancje gorzkie z piołunu i goryczki dają nie tylko specyficzny smak, ale poprawiają trawienie i samopoczucie po zbyt tłustych posiłkach. pozostałe powodują, ze zioła są uniwersalnym środkiem do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych.

Dawniej uważano, że zioła szwedzkie są doskonałe na każde schorzenie, ciało pozostaje jędrne do późnej starości, a twarz będzie młodzieńcza i piękna. Zewnętrznie stosuje się zioła szwedzkie przyrządzając miksturę do okładów na chore miejsca. Dobrze działają na bóle reumatyczne kostno - stawowe i mięśniowe. Poleca się nacieranie mikstura obolałych miejsc. Na trudno gojące się rany pomaga przemywanie mieszanką ziół, przykładane na miejsce urazu leczą wszelkie rany kłute, szarpane lub uderzeniowe, uśmierzając ból. Zioła szwedzkie pomagają likwidować trądzik młodzieńczy i inne wypryski. Niszczą także kurzajki. Łagodzą migrenowe bóle głowy oraz bóle głowy spowodowane zmianami pogody. Likwidują hemoroidy i odmrożenia. Miejsce, na które będzie położony okład należy nasmarować dowolną tłustą maścią. Nalewką należy zwilżyć gazę lub ligninę i przyłożyć w chore miejsce. Następnie przykryć okład kawałkiem folii i zawinąć bandażem. Trzymać minimum 2 godziny a jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna można i dłużej, nawet całą noc. W przypadku wystąpienia uczulenia należy przerwać stosowanie nalewki.

Aby przygotować nalewkę do działania wewnętrznego zioła szwedzkie należy zalać 1,5 litra 38%-40% alkoholu. Odstawić je na 14 dni w ciepłe miejsce (ok. 25 stopni Celsjusza). Codziennie mieszankę należy wstrząsnąć. Po 14 dniach mieszankę odcedzić i zlać do ciemnych buteleczek, zamknąć i trzymać w chłodzie. Tak przygotowana nalewka może leżeć nawet kilka lat. Wewnętrznie zawsze nalewkę należy przyjmować po rozcieńczeniu. Jeśli chcemy je stosować profilaktycznie, aby wzmocnić organizm i uodpornić go na różne infekcje, powinniśmy pić łyżeczkę mikstury dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Podobno działają dobrze na mózg, poprawiają pamięć, leczą bezsenność. Przy bólach ucha dobrze jest nasączyć wacik ziołami i włożyć go do ucha, nie tylko uśmierzą ból ale i wyleczą schorzenie. W starych recepturach można znaleźć przykładowo następujące informacje:

„zioła szwedzkie pomagają przy zmętnieniu, zaczerwienieniu i wszystkich dolegliwościach oczu, nawet wtedy, gdy występuje stan zapalny, gdy wzrok jest osłabiony, a widzenie zaburzone. Zapobiegają one również skutecznie powstawaniu jaskry, jeżeli w odpowiednim czasie zwilża się delikatnie nalewką kąciki oczu lub, po uprzednim natłuszczeniu powiek, kładzie na zamknięte oczy lnianą ściereczkę zwilżoną nalewką.”. Pomagają przy bólach zębów, chorobach układu pokarmowego, nerek. Dostępne są w sprzedaży w aptekach, często pod nazwą zioła Bittnera. 


Kreator stron internetowych - strona bez programowania